TOYOTA Aurion 3.5L 6AT (272 HP)
2012–2017
268
bhp
Power
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 336Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4836mm |
| Width | 1826mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |