TOYOTA Aurion 3.5L V6 6AT (272 HP)
2006–2012
268
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
142
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 336Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 229km/h |
| Top Speed | 142mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2774mm |
| Kerb Weight | 1550kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |