TOYOTA Aurion 3.5L V6 TRD 6AT (323 HP)
2006–2012
323
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 323bhp |
| Power | 241kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4826mm |
| Width | 1819mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2774mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr 19 93Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |