TOYOTA Auris 5 Doors 1.6L Valvematic CVT FWD (132 HP)
2013–2015
130
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |