TOYOTA Auris 5 Doors 1.6L VVT-i 5MT FWD (124 HP)
2006–2010
122
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
33.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 122bhp |
| Power | 91kW |
| Torque | 157Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.4mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4219mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 354L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |