TOYOTA Auris 5 Doors 1.8L eCVT FWD (99 HP)
2013–2015
98
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Urban | 3.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |