TOYOTA Auris 5 Doors 2.0D 6MT FWD (124 HP)
2013–2015
122
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 122bhp |
| Power | 91kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4275mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |