TOYOTA Auris Touring 1.4L D-4D 6MT FWD (90 HP)
2013–2015
89
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1394cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.2L/100km |
| Extra-Urban | 3.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |