TOYOTA Auris Touring 1.6L Valvematic 6MT FWD (132 HP)
2013–2015
130
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |