TOYOTA Auris Touring 1.8L VVT-i eCVT FWD (136 HP)
2013–2015
98
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 98bhp |
| Power | 73kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 3.9L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1410kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |