TOYOTA Auris Touring 2.0L D-4D 6MT FWD (124 HP)
2013–2015
122
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
53.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 122bhp |
| Power | 91kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 53.5mpg |
| Combined | 4.4L/100km |
| Urban | 5.4L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |