TOYOTA AURIS 1.2L Multidrive CVT (116 HP)
2018–
114
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1205kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |