TOYOTA AURIS 1.4L 4D 6MT FWD (90 HP)
2018–
89
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.6L/100km |
| Extra-Urban | 3.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |