TOYOTA AURIS 1.6L Valvematic 6MT (132 HP)
2018–
130
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97.1kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |