TOYOTA AURIS 1.8L CVT (136 HP)
2018–
98
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
58.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 98bhp |
| Power | 72.8kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 58.8mpg |
| Combined | 4L/100km |
| Urban | 4.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4331mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1476mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |