TOYOTA AURIS 2.0L VVT-i (180 HP)
2018–
178
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1987cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 178bhp |
| Power | 132.4kW |
| Torque | 190Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4369mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1435mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 91V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |