TOYOTA Avalon TRD 2.5L e-CVT FWD (118 HP)
2019–
116
bhp
Power
44
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2498cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 116bhp |
| Power | 86.8kW |
| Torque | 202Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 5.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4976mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |