TOYOTA Avalon TRD 3.5L V6 8AT FWD (301 HP)
2019–
297
bhp
Power
26
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 297bhp |
| Power | 221.4kW |
| Torque | 362Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4976mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 456L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |