TOYOTA Avalon 2.5L CVT FWD (200 HP)
2015–2018
156
bhp
Power
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 156bhp |
| Power | 116.2kW |
| Torque | 212Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 5.9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 453L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |