TOYOTA Avalon 3.5L V6 5AT (268 HP)
2005–2012
268
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 336Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5009mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1583kg |
| Boot Capacity | 408L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |