TOYOTA Avensis Liftback 2.0L D-4D 6MT FWD (126 HP)
2009–2011
125
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 309Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4694mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |