TOYOTA Avensis Liftback 2.0L VVT-i 4AT FWD (147 HP)
2006–2008
145
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 196Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 12.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4641mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/45R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |