TOYOTA Avensis Verso 2.0L D4-D 5MT FWD (116 HP)
2003–2006
114
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1505kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |