TOYOTA Avensis Verso 2.0L VVT-i 4AT FWD (150 HP)
2003–2006
148
bhp
Power
12.1
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 192Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.1s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4689mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1435kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |