TOYOTA Avensis Verso 2.0L VVTi 5MT FWD (150 HP)
2001–2003
148
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 192Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 192km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1679mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1395kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |