TOYOTA Avensis Wagon 1.6L VVT-i 5MT (110 HP)
2000–2003
109
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |