TOYOTA Avensis Wagon 1.8L 5MT FWD (110 HP)
1997–2000
109
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1762cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1215kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |