TOYOTA Avensis Wagon 1.8L VVT-i 5MT (129 HP)
2000–2003
127
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4600mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |