TOYOTA Avensis Wagon 2.0L 4AT FWD (128 HP)
1997–2000
126
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 126bhp |
| Power | 94kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |