TOYOTA Avensis Wagon 2.0L D-4D 5MT FWD (116 HP)
2003–2006
114
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 195km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |