TOYOTA Avensis Wagon 2.0L D-4D 6MT FWD (126 HP)
2006–2008
123
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
41.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 123bhp |
| Power | 92kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.3mpg |
| Combined | 5.7L/100km |
| Urban | 7.2L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |