TOYOTA Avensis Wagon 2.0L D4-D 5MT FWD (110 HP)
1997–2000
109
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 8L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
| Boot Capacity | 530L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60 R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |