TOYOTA Avensis Wagon 2.0L TD 5MT FWD (90 HP)
1997–2000
89
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1975cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 203Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1290kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |