TOYOTA Avensis 1.8L 4AT FWD (110 HP)
1997–2000
108
bhp
Power
12.2
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1762cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.2s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1210kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |