TOYOTA Avensis 1.8L 5MT FWD (130 HP)
2000–2003
128
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 171Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 205km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/60Hr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |