TOYOTA Avensis 1.8L CVT FWD (147 HP)
2015–
145
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
38.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108.1kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 38.6mpg |
| Combined | 6.1L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |