TOYOTA Avensis 1.8L Valvematic 6MT FWD (147 HP)
2009–2011
145
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 145bhp |
| Power | 108kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4694mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |