TOYOTA Avensis 2.0L 4AT FWD (128 HP)
1997–2000
126
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 126bhp |
| Power | 94kW |
| Torque | 178Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4491mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2629mm |
| Kerb Weight | 1245kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |