TOYOTA Avensis 2.0L Valvematic CVT FWD (152 HP)
2009–2011
150
bhp
Power
10
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1987cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4694mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1445kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |