TOYOTA Avensis 2.2L D-CAT 6MT FWD (177 HP)
2009–2011
175
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2231cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.2kW |
| Torque | 339Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4694mm |
| Width | 1808mm |
| Height | 1478mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/55 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |