TOYOTA Aygo X 1.0L VVT-i 6MT (72 HP)
2021–
71
bhp
Power
15.6
s
0–100 km/h
98
mph
Top Speed
50
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 93Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.6s |
| Top Speed | 158km/h |
| Top Speed | 98mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 50mpg |
| Combined | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1524mm |
| Wheelbase | 2431mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 232L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Disc |