TOYOTA Aygo 1.0L VVT-i 5MT FWD (72 HP)
2018–
71
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 998cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 71bhp |
| Power | 53kW |
| Torque | 93Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Fuel Tank | 34L |
Dimensions & Weight
| Length | 3465mm |
| Width | 1615mm |
| Height | 1461mm |
| Wheelbase | 2339mm |
| Kerb Weight | 840kg |
| Boot Capacity | 167L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165/65R14 79T |
| Front Brakes | Disc |
| Rear Brakes | Drum |