TOYOTA C-HR 1.2L Turbo 6MT (116 HP)
2016–2019
114
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1565mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1375kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |