TOYOTA C-HR 1.2L Turbo CVT AWD (116 HP)
2016–2019
114
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 185Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1565mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |