TOYOTA C-HR 1.8L CVT (122 HP)
2016–2019
97
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 97bhp |
| Power | 72kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
| Urban | 3.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4361mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1565mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 377L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |