TOYOTA Camry Japan 2.4L VVTi 5MT (158 HP)
2007–2011
158
bhp
Power
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2362cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.8kW |
| Torque | 224Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Kerb Weight | 1490kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |