TOYOTA Camry Japan 3.5L V6 6AT (268 HP)
2007–2011
268
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 199.8kW |
| Torque | 346Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4813mm |
| Width | 1820mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2775mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
| Boot Capacity | 535L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |