TOYOTA Camry 1.8L 5MT FWD FWD (90 HP)
1983–1987
89
bhp
Power
12
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1832cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1014kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |