TOYOTA Camry 1.8L TD 5MT FWD (73 HP)
1983–1987
72
bhp
Power
14.2
s
0–100 km/h
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1839cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 72bhp |
| Power | 54kW |
| Torque | 145Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.2s |
| Top Speed | 165km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4440mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1100kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |