TOYOTA Camry 2.0L 5MT AWD (128 HP)
1987–1991
126
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 126bhp |
| Power | 94kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4521mm |
| Width | 1709mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 1405kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |